قانون ۵ ثانیه درباره تمیزی غذاهای بر زمین افتاده، غلط است

تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۶

یک پژوهش جدید در سال ۲۰۱۶ غلط بود یک باور عمومی دیگر را تایید کرد: قانون ۵ ثانیه چرند است. این قانون می‌گوید «اگر غذا روی زمین افتاد و برای ۵ ثانیه یا کمتر روی زمین بود، خوردن آن مشکلی ندارد» و طبق این نظریه، باکتری‌های روی زمین بیش از ۵ ثانیه زمان لازم دارند تا به داخل غذا منتقل شوند. اما چنین چیزی حقیقت ندارد!

در حالی که تماس طولانی‌تر با زمین می‌تواند به معنای ورود باکتری بیشتر به غذا باشد، اما راهی برای جلوگیری از ورد باکتری به غذای روی زمین افتاده وجود ندارد.

در این پژوهش کشف شده که بعضی باکتری‌ها بلادرنگ (یعنی به محض تماس با زمین) به داخل غذا منتقل می‌شوند. اما حجم انتقال باکتری به غذا با گذشت زمان بیشتر می‌شود و البته وابسته به چند عامل است، از جمله نوع غذا (تر یا خشک؟ پرمنفذ و اسفنجی یا صاف و ورقه‌ای؟)، و سطحی که روی آن می‌افتد.

مطالب و نوشته‌های اخیر | آرشیو

طرز تهیه تست املت با هات‌داگ سولیکو

تُست املت با هات داگ! اسم جذابی است اما شاید از شنیدن آن تعجب و با خود فکر کنید املت را چگونه می‌شود به شکل تُست درست کرد؟ پیشنهاد ما این است که سعی کنید همیشه درپی کشف چیزهای جدیدی که امتحان نکرده‌اید باشید، مخصوصا در مورد غذا. کافیست کمی خلاقیت و جسارت داشته باشید تا از ایجاد تنوع لذت ببرید. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به شما طرز تهیه تست املت با هات‌داگ را آموزش دهیم، یک تست رنگارنگ که بهترین گزینه برای صبحانهء یک روز تعطیل است.